Jakie choroby mają powiązanie z zaburzeniami erekcji?

Zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać, na jakość erekcji i czas jej utrzymania. Mechanizm tego typu zaburzeń nie został dobrze zbadany. Nadal nie wiadomo, w jaki sposób lokalna redystrybucja przepływu krwi lub przepływ krwi do ciał jamistych zależy od stanu układu hormonalnego. Czynniki endokrynologiczne określają centralny mechanizm kontroli libido. Obniżone libido jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech guza prolaktynowego, hipogonadyzmu i innych zaburzeń endokrynologicznych.

Jak hipogonadyzm wpływa na potencję?

Jest to stan patologiczny spowodowany niedoborem gametogenezy lub niewystarczającym wydzielaniem androgenów (hormonów steroidowych wytwarzanych przez korę nadnerczy i gonady). Hipogonadyzm występuje w wyniku wrodzonego niedorozwoju gonad, ich uszkodzenia zakaźnego, popromiennego lub toksycznego, a także dysfunkcji układu podwzgórzowo-przysadkowego. Objawy zależą od wieku i poziomu niedoboru androgenów. W postaci przedpokwitaniowej występuje niedorozwój drugorzędowych i pierwotnych cech płciowych (wysoki głos, brak włosów na ciele i twarzy, gruczoł krokowy nie jest wykrywany przez badanie dotykowe itp.). Jeśli choroba występuje po okresie dojrzewania, objawami są skurcze jąder, dysfunkcje seksualne, zaburzenia wegetatywno-naczyniowe i inne.

Jak cukrzyca wpływa na potencję?

Jest to grupa chorób endokrynologicznych, które rozwijają się przy całkowitym lub względnym niedoborze hormonu insuliny. Niedobór tej substancji powoduje hiperglikemię – uporczywy wzrost stężenia glukozy we krwi. Cukrzyca jest przewlekła. Objawem choroby są zaburzenia metaboliczne – tłuszczowe, białkowe, węglowodanowe, wodno-solne i mineralne. Rozróżnia się cukrzycę typu 1, typu 2, formy ciążowe i osobnicze z wadami genetycznymi, niektóre infekcje i leki. Objawy choroby to wielomocz (zwiększone wydalanie moczu), polidypsja (nienasycone pragnienie), polifagia (nienasycony głód), utrata masy ciała. Objawy wtórne obejmują swędzenie błon śluzowych i skóry, ogólne osłabienie mięśni, wykrycie acetonu w moczu oraz zaburzenia seksualne.

Jak prolaktynoma wpływa na potencję?

Jest to hormonalnie aktywny guz, który rozwinął się w przednim płacie przysadki mózgowej i wytwarza zwiększoną ilość prolaktyny. Wymiary prolaktyoma wynoszą około 2 – 3 mm, u mężczyzn rzadko występują gruczolaki o średnicy większej niż 1 cm. Hormon prolaktyna reguluje funkcje seksualne, zapewnia aktywność plemników i produkcję testosteronu. Gruczolak wydzielający prolaktynę u mężczyzn powoduje ginekomastię (powiększenie gruczołów sutkowych), utratę popędu płciowego i może prowadzić do impotencji. Objawy obejmują bóle głowy i zaburzenia widzenia.

Jak sarkoidoza wpływa na potencję?

Jest to choroba ogólnoustrojowa, która powoduje uszkodzenie wielu narządów i układów, a także powstawanie ziarniniaków w tkankach. Ziarniniaki to różnej wielkości guzki, które powstają podczas proliferacji i transformacji komórek zdolnych do fagocytozy. W sarkoidozie zajęte są płuca, węzły chłonne, śledziona, wątroba i inne narządy. Przyczyna choroby nie jest znana. Sarkoidoza dotykająca części mózgu może prowadzić do dysfunkcji seksualnych.

Choroby jamy ustnej i zaburzenia erekcji

Eksperci od dawna zauważają, że zdrowie jamy ustnej jest również związane ze zdrowiem seksualnym. Szczególnie u mężczyzn choroba dziąseł może prowadzić do zaburzeń erekcji. Przeprowadzono badania nad związkiem między chorobami jamy ustnej a zdrowiem seksualnym mężczyzn. Okazało się, że mężczyźni, cierpiący na impotencję lub inne dysfunkcje seksualne, mają problemy z jamą ustną, a w szczególności z chorobami dziąseł. Lekarze zauważyli, że ci mężczyźni nie przywiązują wystarczającej wagi do higieny, nie myją dokładnie zębów i dziąseł szczoteczką.

Oprócz nieświeżego oddechu i próchnicy prowadzi to do rozwoju zapalenia dziąseł i przyzębia. W zaawansowanej postaci te choroby powodują stany zapalne i prowadzą do utraty zębów i infekcji kości. Z ogólnej liczby uczestników badania zapalenie przyzębia zdiagnozowano u 12% badanych, u których większość cierpiała na zaburzenia seksualne. Pomimo tego, że naukowcy brali pod uwagę inne czynniki w rozwoju zaburzeń erekcji, związek z chorobami jamy ustnej nie budził wątpliwości.

Teraz istnieją dowody na to, że zapaleniu dziąseł wywołanemu przez paradontozę często towarzyszy stan zapalny i uszkodzenie naczyń krwionośnych, w tym tych, które zapewniają przepływ krwi do penisa. A to prowadzi do naruszenia jego funkcji. Na szczęście leczenie dziąseł i zapobieganie paradontozie jest stosunkowo proste. Właściwa pielęgnacja jamy ustnej pomoże w przyszłości uniknąć innych nieprzyjemnych chorób i terapii zaburzeń erekcji.